IZRAEL I MEDYCYNA (3)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 grudnia 2017

IZRAELSKI LEKARZ NA CZELE PRESTIŻOWEJ ORGANIZACJI

Pomimo powtarzających się apeli o usuwanie Izraela z międzynarodowych organizacji w październiku br. Światowe Towarzystwo Medyczne [World Medical Association] (Wikipedia - Światowe Towarzystwo Medyczne) wybrało Izraelczyka na swojego przewodniczącego. Jest nim 65-letni prof. Leonid Eidelman, autorytet w dziedzinie etyki medycznej, a także profesor anestezjologii i intensywnej opieki medycznej. W 1997 r. przeprowadził się on do Izraela z Rygi.

United With Israel - Israeli Doctor Elected to Lead Prestigious Global Medical Organization


Prof. Eidelman (Haaretz - Dr. Leonid Eidelman, Chairman of the IMA, Is a Doctors' Strike Looming?)


WCZESNE WYKRYWANIE CHOROBY PARKINSONA

W lipcu ogłoszono, że Suaad Abd-Elhadi. naukowiec z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, opracował test, który wcześniej i z większą wiarygodnością wykrywa chorobę Parkinsona – drugą pod względem częstotliwości (po chorobie Alzheimera) chorobę mózgu wśród starszych osób.

Obecnie, kiedy widoczne są objawy, około dwóch trzecich komórek mózgu produkujących dopaminę jest już obumarłych. Dzięki nowemu testowi chorobę można zdiagnozować wcześniej, zanim widoczne są symptomy motoryczne i kognitywne. Choroba nadal jest nieuleczalna, ale wcześniejsze zdiagnozowanie pomaga, bo pozwala sprawdzić na przykład, jak dany lek wpływa na rozwój choroby.

Haaretz - First-ever Definitive Test for Parkinson’s Developed in Israel


BAWEŁNA LIKWIDUJĄCA ZARAZKI

Zlokalizowana w Jerozolimie firma Argaman Technologies opracowała i produkuje tkaniny bawełniane zawierające różne związki, np. CottonX z tlenkiem miedzi. W kontakcie z tymi cząsteczkami ginie 99% bakterii i zarazków; bakterie nie są też w stanie rozwinąć na nie odporności, jak dzieje się w przypadku antybiotyków. Tkaniny są permanentnie sterylne; szpitalna pościel, odzież i inne przedmioty pozostają w ten sposób czyste i odporne na nieprzyjemne zapachy, a jednocześnie bawełna daje wygodę i miękkość.

CottonX będzie wykorzystany również w wygodnych maskach wielokrotnego użytku produkowanych na rynek chiński, jako że zarazki znajdujące się w powietrzu są w Chinach znaczącym problemem.

Prowadzi się też badania nad wykorzystaniem tkanin z Argaman do dostarczania przez skórę chemioterapii i innych leków. Kolejną opcją jest wbudowanie w materiał włókien optycznych, które umożliwiłyby naświetlanie pacjentów z łuszczycą oraz noworodków z żółtaczką.


Powiększenie CottonX™ SKINCARE fibers (źródło: The Tower)


Powiększenie związku miedzi atakującego bakterie na bawełnianej tkaninie (źródło: The Tower)


Porównanie zwykłej bawełny z włóknem CottonX: obie tkaniny zostały zainfekowane bakteriami i zostawione na szkiełku Petriego na 6 godzin.
Po lewej – intensywny wzrost bakterii na zwykłej bawełnie; po prawej – brak wzrostu bakterii na włóknie CottonX (źródło: The Tower)


REWOLUCYJNA SZTUCZNA ROGÓWKA

Młoda izraelska firma opracowała rewolucyjny implant rogówki, który niesie nadzieję milionom niewidomych i niedowidzących osób na całym świecie. 
Oparte na nanotechnologii rozwiązanie to syntetyczna rogówka, która wykorzystuje zaawansowaną technologię komórkową w celu integracji sztucznego urządzenia z tkanką oka.

Po udanych testach na zwierzętach firma planuje rozpocząć w połowie przyszłego roku testy na pacjentach w Izraelu, a także przejść do większych badań klinicznych w USA.
Operacja trwa jedynie pół godziny i jest na tyle łatwa, że można ją powtarzać na milionach pacjentów.

ISRAEL21c - Israeli company unveils revolutionary artificial cornea

Animacja produktu w jęz. ang: CorNeat KPro

Następny | Poprzedni