ODKRYCIE WINNICY NABOTA W TEL JEZREEL?

| Opublikowane w piątek, 17 listopada 2017

{W najnowszym numerze czasopisma Biblical Archeology Review znalazł się artykuł o wykopaliskach w Tel Jezreel i ich możliwym związku z winnicą Nabota.}

„(1) Po tych wydarzeniach miała miejsce następująca sprawa: Jezreelczyk Nabot miał w Jezreel winnicę tuż obok pałacu Achaba króla Samarii.

(2) I rzekł Achab do Nabota: Odstąp mi swoją winnicę, a ja urządzę sobie tam ogród warzywny, gdyż jest ona tuż obok mojego pałacu; ja zaś dam ci za nią winnicę lepszą od niej albo - jeśli wolisz - zapłacę ci za nią cenę kupna w srebrze.

(3) Lecz Nabot odpowiedział Achabowi: Niech mnie Pan ustrzeże, abym ci miał odstąpić dziedzictwo po moich ojcach.

(4) Achab odszedł do swojego domu posępny i gniewny z powodu odpowiedzi, jaką mu dał Jezreelczyk Nabot, mówiąc: Nie odstąpię ci dziedzictwa po moich ojcach. Potem położył się na łożu swoim i odwrócił się twarzą do ściany i nie przyjmował posiłku.” (1 Król. 21:1-4)

Tymi słowami autor biblijnego zapisu wprowadza czytelnika w serię zdarzeń, które spowodowały tragiczny koniec dynastii Omriego. Ta krótka historia doprowadziła do ponurego upadku całej dynastii królów izraelskich, gdy wtrąciła się żona króla Achaba, ciesząca się złą sławą Jezabela. Czytamy, że królowa spowodowała skazanie Nabota na podstawie fałszywych zarzutów o bluźnierstwo oraz jego ukamienowanie.

Podstęp Jezabeli dał królowi Achabowi możliwość przejęcia winnicy Nabota, ale potem wkroczył prorok Eliasz, by przepowiedzieć upadek dynastii Achaba, wypowiadając Boży wyrok: „W miejscu, gdzie psy lizały krew Nabota, psy będą lizać również twoją własną krew. (...) gdyż całkowicie się zaprzedałeś, aby czynić to, co złe w oczach Pana. Oto ja sprowadzę na ciebie nieszczęście i zetrę po tobie wszelki ślad, wytracę u Achaba męskie potomstwo oraz niewolnych i wolnych w Izraelu” (1 Król. 21:19-21).

Natychmiastowa pokuta Achaba odwróciła gniew Boży bezpośrednio od niego, ale dynastyczna tragedia została jedynie odroczona i wydarzyła się „za życia jego syna” (1 Król. 21:29). Jak na ironię, czytamy, że syn i następca Achaba, Joram, zginął w Jezreel, a jego ciało wrzucono do winnicy Nabota, co było wypełnieniem proroctwa Eliasza (2 Król. 9).

Odnalezienie ogolnej lokalizacji biblijnego zapisu o Nabocie i królu Achabie nie jest trudne, bo wiadomo, gdzie znajduje się starożytne Jezreel, od którego została nawet nazwana cała dolina. Jakie jednak dalsze informacje o tym miejscu możemy uzyskać?

Wykopaliska archeologiczne większego Jezreel zidentyfikowały strukturę wojskową na wyższym tellu, pochodzącą z epoki żelaza (900-700 r. p.n.e.) (Co to jest tell: Wikipedia - Tell)

Najnowsze wykopaliska odsłoniły starożytną wytwórnię wina. Jest to kompleks wyciosany w wapiennej skale u stóp jezreelskiego tella w sąsiedztwie ogrodzonego terenu nad żyznym zboczem, które było częścią rolniczego zaplecza starożytnego Jezreel. Czy możliwe jest, że to miejsce ma związek z winnicą biblijnego Nabota? Czy na sąsiadującym z nim polu rosły niegdyś słodkie winogrona?

Pierwsza wskazówka to królewski pałac, który miał stać niedaleko winnicy (i być może starożytnej winiarni). Choć wiele przekładów Biblii pisze właśnie o pałacu, hebrajskie słowo „heikal” lepiej oddać jest jako „struktura wojskowa” – czyli to, co archeolodzy odkryli na wzgórzu tuż nad dawną winiarnią w Tel Jezreel.


fot. 1 - To pole, znajdujące się poniżej starożytnej wytwórni wina odkrytej w Jezreel, mogło niegdyś należeć do biblijnego Nabota
fot. 2 - Dawna wytwórnia wina wyciosana w skale wapiennej: z przodu plac do deptania winogron, a dalej zbiorniki.
(źródło: Biblical Archaeology Society)


Na podstawie:
biblicalarcheology.org - Naboth’s Vineyard Unearthed at Tel Jezreel?

Następny | Poprzedni