STAROŻYTNE GRY PLANSZOWE W BIBLIJNYM GAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 grudnia 2017

Często można odnieść wrażenie, że archeologia dotyczy głównie imponujących ruin, wielkich murów, głębokich fos i skarbów ze złota, ale starożytny świat obfituje również w przyziemne, codzienne przedmioty, takie jak narzędzia czy zabawki.

W bieżącym wydaniu magazynu „Biblical Archeology Review” znalazły się informacje o grach planszowych, pionkach i kostkach do rzucania. Zrobione zostały z wypalanej gliny i kości zwierzęcych. Znaleziono je w Tell es-Safi datowanym na epokę brązu i uznawanym za lokalizację Gat, filistyńskiego miasta związanego z biblijnym olbrzymem Goliatem.

Najpopularniejszą grą w Kanaanie epoki brązu było „30 kwadratów”, w Egipcie znane jako senet (...). Naukowcy zidentyfikowali przedmioty znalezione w Gat jako wersję gry, która nadal cieszy się popularnością w Egipcie, Sudanie, na południowym Synaju oraz Negewie. Ponieważ najstarszy egipski przykład pochodzi z grobowca datowanego na ok. 3500 r.p.n.e., niektórzy naukowcy uważają, że senet wynaleziono w Egipcie, a potem wprowadzono go w Kanaanie jako „30 kwadratów”.


Fragment gry planszowej z Tell es-Safi (biblicalarcheology.org)


Wykopaliska w Tell es-Safi (By Ori~ - Own work, Attribution)


Na podstawie:
biblicalarcheology.org - Ancient Board Games in Biblical Gath

Następny | Poprzedni